טיפים משפטיים

2 דק’ קריאה

גם אתם יכולים! עשו זאת בעצמכם, אינכם קונים “חתול בשק”, עסקת נדל”ן מחייבת בדיקה משמעותית ורצינית. מומלץ לבצע בדיקה משפטית (באמצעות עורך דין המתמחה בתחום הנדל”ן), בדיקה מימונית, תיכנונית, ופיסית של הנכס.

  1. להוציא נסח טאבו עדכני לנכס (דירה, צמוד קרקע, נכס מסחרי, מגרש וכו’) מקוון מאתר אינטרנט https://www.gov.il/he/service/land_registration_extract של משרד המשפטים (עלות 15 ₪) בהתאם לגוש וחלקה של הנכס שלכם. (ניתן לאתר את מספרי הגוש והחלקה, אם אתם לא ידועים בדקו בחשבון הארנונה, או מאתר מרכז המיפוי
    הארצי http://mapi.gov.il/Pages/LotAddressLocator.aspx), נסח הטאבו מהווה “תעודת זהות לנכס הנדל”ן.
  2. לאחר הפקת נסח הטאבו המקוון, תוכלו ללמוד האם הנכס בבעלות פרטית או בבעלות רשות מקרקעי ישראל (מדינת ישראל או קרן קיימת לישראל או רשות הפיתוח). מרבית הנכסים במדינת ישראל הנמצאים בבעלות מדינת ישראל.
  3. בנסח הטאבו תוכלו ללמוד מי הבעלים הרשום בלשכת רישום מקרקעין של הנכס: זהות הבעלים של הנכס. בידקו שקיימת זהות בין שם הבעלים המופיע בנסח המקוון לבין תעודת הזהות שהציג לכם בעל הנכס, וגם בידקו את מספר תעודת הזהות (למשל: סיפרה שנשמטה או נוספה). במקרה הצורך פונים לעו”ד המתמחה בנדל”ן לתיקון הטעות בלשכת רישום מקרקעין (טאבו).
  4. בידקו האם יש הצמדות לדירה? ניתן ללמוד מהנסח המקוון אילו הצמדות יש לדירה כגון: מחסן? חניה? מרפסת? ומה שיטחם במ”ר.
  5. בידקו האם הנכס נקי מכל חוב או זכות צד ג’? כגון: משכנתא? עיקול? הערת אזהרה? ולהבין את פשר הרישומים/הערות, במקרה המתאים לפעול למחיקתם. כמובן שיש לתת בחוזה התייחסות למחיקת חובות וזכויות צדדים שלישיים אלה.
  6. נכסים בבעלות רשות מקרקעי ישראל לקבל חוזה חכירה. רוכש דירה או בית על אדמת רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) חותם על חוזה חכירה עם הרשות, המבטיח את זכויות החכירה (שכירות לתקופה ארוכה, על פי רוב ל-49 שנים). כדאי לקרוא את תנאי החוזה ולפנות לעו”ד הבקיא בנדל”ן.
  7. אם מדובר בנכסים שאינם רשומים בטאבו, רשות מקרקעי ישראל ממשיכה בניהולם ומחויבת במתן שירות שוטף. אגף בעלות ורישום מרכז את מרבית פעולות הרישום תחת קורת גג אחת, לרבות הקניית בעלות, פרצלציות והסדר קרקעות, בתים משותפים, שטרות מכר רפורמה או ​חכירה של חברות משכנות, רישום עיקולים וניהול ספר הנכסים של הרשות.

חזרה לעמוד: טיפים משפטיים

בכל שאלה פנו לעו”ד המתמחה בתחום הנדל”ן.
***אין באמור כדי להוות ייעוץ משפטי.

שתפו את הטיפ

אודות הכותב

Close Panel

שתפו אותנו בטיפים שלכם!

דילוג לתוכן