טיפים לאימון אישי

3 דק’ קריאה

אם הגעתם להחלטה לבחור מגשר אזי קודם כל תרשו לי להחמיא לכם על שאתם נמנים עם קבוצה מסוימת מאוד של אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית ושכלית גבוהה מאוד המעדיפה לפתור את הקונפליקטים שלה בדו שיח ולא בדו קרב!!!

ועכשיו אמנה את האפשרויות העומדות לרשותכם בבחירת מגשר:
במידה ומדובר בסכסוך עסקי על רקע מסחרי / עובד מעביד או עסק מול לקוח:
המגשר יכול להיות בעל הבנה בסיסית מאוד בתחום עליו נדון הסכסוך כי בסופו של דבר מגשר הינו מומחה תהליך ואינו צריך להיות מומחה תוכן. הוא אמור לזהות מהר את מוקד הסכסוך ,סיבותיו ואת המהות והאינטרסים שאופפים אותו בין הצדדים. תפקידו להוביל אותם בתהליך ליצירת הסכמות שהם קובעים לעצמם ועוזר להם לנסח ולהעלות אותם על הכתב לחוזה שיקבל פסק דין חתום על ידיי החתם /שופט של בית המשפט . כאשר אתם באים יחד לבחור את המגשר/ת ניתן לפעמים לחפש מגשרים בקו’ (גישור בזוג) לפעמים מגשר וממגשרת שיתנו חיבור טוב יותר למגושרים וריבוי הצעות ודעות שיעזרו לסיים את הסכסוך מהר וביעילות כפולה. ישנם מגשרים הישגים אשר מעוניינים להביא את הצדדים לידי חתימה על הסכם ורואים בהסכם את המטרה הנעלה והחשובה מכל. המגשר ההישגי יפעל בלחץ ליצר הסכם ולפעמים שיטה זו מובילה את הצד החלש יותר בין הצדדים לנוע לכוון ההסכם גם אם הוא עלול להתחרט על הדברים בדיעבד כי המקרים מעין אלו המשקעים הנפשיים של הסכסוך לא באמת נפטרו אלה רק הנושאים הפיננסים והחוזיים שכנראה הובל במסגרת השכנוע לחתום. אני לא מציין זאת לשלילה אבל חושב להבין שיש לכל סכסוך היבטים רגשיים חשובים שלא ניתן לדעתי לדלג עליהם ולנוע לקראת הסכם. ישנם מגשרים (כמוני) שהם:
מגשרים טרנספורמטיביים מגשרים אלו יעדיפו “לעבוד” יחד עם הסכסוך ולא להימנע ממנו ורואים בהסכם תוצר נלווה של התהליך שמגיע מתוך עבודה רגשית עם המגושרים ופתיחת הנושאים הכואבים והצפתם בפגישות משותפות ונפרדות. יש לציין כאן כי גישור אינו טיפול !
בתחום המשפחה וגירושין מגשר עובר הכשרות נוספות וקורס גישור השלמה למשפחה .
להמרות שצוין שמגשר אינו מומחה תוכן ,בגישור גירושין או שלום בית מדובר בדיני נפשות וכאן נדרשת הבנה מעמיקה עם התחום והרבה מגשרים מגיעים מרקעים של משפטים, עבודה סוציאלית או רקע טיפולי . כאשר אתם באים לבחור את המגשר שלכם בתחום המשפחה שאלו את עצמכם באיזו פריזמה תרצו שהוא ידגום את הסכסוך בינכם : פריזמה משפטית תעשה על ידיי מגשר שהינו עורך דין . פריזמה טיפולית תעשה על ידיי מגשר בעל רקע טיפולי כמו פסיכולוגים, עו”ס ומטפלים זוגיים. מגשר שאינו מטפל ואינו עורך דין יגיע לסכסוך עם ניטרליות מוחלטת ללא השפעות מעולם הפסיכולוגיה והמשפטים . לכל אחת מהאפשריות ישנם יתרונות בולטים וחסרונות מורגשים .
גבר עלול להרגיש מאוים ממגשרת ובת זוגו עלולה למצוא את עצמה בחדר עם שני גברים שלא מגלים מספיק אמפתיה כלפי הרצונות שלה…גישור בין בני זוג יחד עם זוג מגשרים בעלי מין שונה יכול לפתור הרגשות מהסוג הזה. מומלץ לשלב מגשר ומגשרת בעלי אוריינטציה שונה (משפטן ויועצת זוגית לדוגמה) כך שבתהליך כל אחד ואחת יתרמו לבוחן המציאות את הידע (לא הייעוץ!!!)

הטיפ הכי חשוב בבואכם לבחור את המגשר ביניכם: ודאו ששינכם הסכמתם עליו , ודאו את הניטרליות שלו אליכם ובואו לגישור בראש פתוח ללא משוא פנים ונהלו משא ומתן שבו שניכם יצאתם מנצחים והמגשר רק עזר לכם להוציא את האדם הטוב שבכם ולהחזיר לכם את השלווה והשקט שרציתם עד לסיום הסכסוך .

חזרה לעמוד: טיפים לאימון אישי

הכותב הינו מגשר משפחה ,מתאם הורי ומנחה בשיטת NLP ,חבר הועד המנהל בלשכת המגשרים בישראל.

 

שתפו את הטיפ

אודות הכותב

Close Panel

שתפו אותנו בטיפים שלכם!

דילוג לתוכן