טיפים לחיים

3 דק’ קריאה

הייוש, הרבה פעמים פונים אלי אנשים שלא עשו פעילות גופנית בחיים שלהם או שהתאמנו לפני תקופה מאוד ארוכה והחליטו עכשיו לחזור לספורט או כאלו שעשו ספורט לסירוגין ולא התמידו הם שואלים אותי את אותה השאלה:
“כמה פעמים בשבוע צריך לעשות פעילות גופנית כדי להיכנס לכושר?”

לפני שאענה לשאלה הזאת אני רוצה להסביר קצת על מה זה פעילות גופנית?

החיים זה תנועה, כמה שיותר תנועה ככה יש יותר חיים. בגוף שלנו בכל רגע נתון נוצרים תאים חדשים ומתים תאים ישנים ושוב נוצרים תאים חדשים וחוזר חלילה. לזרם הדם, שנמצא כל הזמן בתנועה, יש תפקיד ברור להוביל את המזון ואת החמצן לכל התאים החיים בגוף ולהיפטר מפסולת שנוצרה כתוצאה מתהליכים שונים בגוף. כאשר הגוף בתנועה זרימת הדם מהירה ויעילה יותר, וברגע שתנועת הגוף היא מינימאלית לאורך זמן כל הפעילות של הדם נהיה איטית יותר וכל התהליך של הספקה יעיל פחות. בלי מאמץ ובדיקות מיוחדות אפשר לראות איך עם הגיל התנועתיות הזאת נהיית איטית יותר ולצערי הרב התרופות מנסות “להחליף” את התהליכים הטבעיים של הגוף ונוצרות בעיות של תנועתיות במפרקים, בעיכול, במחזור הדם ועוד…

בואו נתבונן רגע על הילדים, ילדים קטנים, חוץ מיוצאי דופן כמובן, נמצאים רוב הזמן בפעילות גופנית הם לא סובלים מבעיות בגב תחתון או כאבי ברכיים, או שקשה להם לעלות במדרגות או לרוץ אחרי כדור שלוש שעות ברצף, וגם כל מה שהם אוכלים ביעילות הופך לאנרגיה ולא נאגר בצורת תאי שומן. במילים אחרות יש הרבה תנועה = הרבה חיים.
ככה זה אצל ילדים עד שמגלים את עולם המדיה (המחשבים, טלויזיה, טאבלטים, מכשיר סלולרי וכו’) הפעילות פוחתת, העייפות גוברת, יש עליה במשקל, פחות רוצים לצאת ולשחק בחוץ עם החברים בקיצור מעט תנועה = מעת ….
כך נוצרת הידרדרות בהתפתחות הגוף שזה גם משפיע על ביטחון עצמי, על מצב מנטאלי וכמובן הפיזי.

אז לפני שנענה על השאלה מה היא תדירות הנכונה של פעילות גופנית כדי להיכנס לכושר?

1. אנחנו צריכים להחליט לעשות פעילות גופנית!
2. הפעילות הגופנית חייבת להיות בהדרגה.
כמו שתינוק לא יכול לרוץ בימים הראשונים לחייו, כי הגוף שלו לא מפותח מספיק, כך גם גוף האדם שלא התאמן אף פעם או תקופה ארוכה לא מוכן למאמץ גבוה.
וכעת להתחיל לעשות פעילות גופנית כלשהי!
לדוגמה: הליכה קלה או רכיבה על האופניים במישור במשך חצי שעה וכן הלאה.

אם נפעיל את הגוף, בהדרגה כמובן, במאמץ יותר גבוה מהרגיל ונתמיד בפעילות הזאת לאורך זמן כך נתחיל להיכנס לכושר, ולאחר תקופה מסוימת נעלה את המאמץ כדי לגרות את השרירים ולגרום להם לניצול יעיל יותר של האנרגיה.

חזרה לעמוד: טיפים לכושר

בברכת חיים בריאים יותר,
קטי אנרגטי – מאמנת הכושר האישי שלך.

שתפו את הטיפ

אודות הכותב

Close Panel

שתפו אותנו בטיפים שלכם!

דילוג לתוכן