טיפים לחיים

2 דק’ קריאה

שיווי משקל זאת פעולה בסיסית של הגוף שלנו בזמן הליכה או ריצה אנחנו נמצאים על רגל אחת, מעברים את משקל הגוף קדימה על הרגל העומדת ומחלפים את הרגלים. כאשר רוכבים על האופניים צריכים לאזן את הגוף על שתי גלגלים כך שלא נפול ואפילו לעמוד על שתי רגליים בצורה נכונה צריך שיווי משקל. זאת אומרת שרוב הזמן מחיינו אנו נמצאים בחוסר שיווי משקל. פעוט שמתחיל לעשות את הצעדים הראשונים שלו הוא מתאמן על האיזון הגוף במרחב ומשפר את היכולת שלו בשיווי משקל. אחרי שהוא כבר מוכן הוא יכול לעשות כמה צעדים וממשיך לאמן את עצמו עד שיש לו שליטה מוחלטת בשיווי משקל.

אחרי שאנו רוכשים את היכולת “בשלמות”, עומדים יציב על שתי הרגליים, הולכים בלי ליפול, רצים בקלות וכן הלאה אנחנו מזניחים את התרגול ואז התהליך ההתפתחות נעצר מה שנשאר זה רק שמירה על הקיים.

למה בעצם צריך להיות מיומן יותר, למה צריך לשפר את שיווי המשקל?

בחיים המודרניים של היום אנחנו לא רק שלא שומרים על הקיים אלא המצב מחמיר בעקבות הישיבה הממושכת וחוסר הפעלת השרירית ותנועתיות במפרקים. הגוף זאת מכונה מאוד חכמה, הוא לא מבזבז אנרגיה איפה שלא משתמשים בה. עם הגיל השרירים שלא היו בתנועה הרבה זמן הוא מבין שאין בהם צורך והם הופכים להיות מעין מאובנים, תווכי תנועה מתקצרים והרגל למשל לא יכולה לעשות צעד גדול מאוד או היד לא מתרוממת יותר גבוה מגובה העיניים, קשה להתכופף וכן הלאה.

אם נתבונן על איש בן 80 נגיד, שלא במיוחד השקיע בחדר כושר או סטודיו או כל פעילות גופנית אחרת, בגיל הזהב שלו כאשר עושה כמה צעדים הוא צריך לחשוב איך לארגן את הגוף במרחב כדי לא לפול, ולעתים הוא גורר את הרגליים שלו על הרצפה כדי לא להיות על רגל אחת מה שמוציא אותו משיווי המשקל, ואז הוא מתעייף אחרי כמה צעדים. מסקנה, כאשר עושים הפסקה כל כך ארוכה ולא מגרים את השרירים לאורך כל החיים החיים בגיל הזהב נהיים פחות איכותיים.

תרגיל לדוגמה לשיפור שיווי משקל

לעמוד על רגל אחת במשך דקה או שניים.
דגשים:

  1. להרים רגל כפופה קדימה כמה שיותר גבוה ולהטות את הגוף טיפה לפנים.
  2. למי שעומד פחות יציב כדאי להתחיל עם האחיזה במשהו מאוד יציב, כמו עמוד או רהיט שלא זז מהמקום וכאשר מבצעים את התרגיל להשתדל לא להישען על החפץ שבחרתם לאחוז בו.
  3. למי שעומד מאוד בטוח על רגל אחת ולא מחזיק במשהו יציב מוזמן לעצום עיניים או עם עיניים פקוחות להזיז את המבט ימינה ושמאלה ולעמוד כך במשך 10-20 שניות.

חזרה לעמוד: טיפים לכושר

בהצלחה,
קטי אנרגטי – מאמנת בכושר האישי שלך.

שתפו את הטיפ

אודות הכותב

Close Panel

שתפו אותנו בטיפים שלכם!

דילוג לתוכן